POP EYE

MAGAZIN

POP EYE
MAGAZIN

2026. június 25, csütörtök

Az októberben Budapesten fellépő DJ Krush új lemeze bizonyítja, hogy 63 évesen is még mindig ő a hip-hop legprogresszívebb arca

Szerző: WG
2026-06-25

Napokkal ezelőtt jelent meg DJ Krush tizennegyedik nagylemeze Tokyohum címmel, amit pár hónap és élőben is meghallgathatunk az Akváriumban, ahol október 24-én lép fel a japán hip-hop mester hazai kollégája, Cadik társaságában.

Fotó: Wikipedia

DJ Krush jelen pillanatban 63 éves, de amikor ősszel meglátogat bennünket Budapesten, már 64 lesz, július végén van a születésnapja. A 90-es évek közepe óta 1-2 évente megbízhatóan szállítja az újabbnál-újabb nagylemezeket, bár volt közben egy bő tíz éves meg egy rövidebb, 4 éves szünet is. Máskor meg több lemezt is kiadott ugyanabban az évben. De ez csak a sztatisztika, aminél azért sokkal fontosabb az, hogy mi van a lemezeken. Erre a kérdésre pedig a válasz az, hogy a legminőségibb, kísérletező-experimentális, de azért ízig-vérig hip-hop, vagyis nemcsak elszállni lehet rá, hanem erősen bólogatni, ütemesen lépkedni, az MC-vel kórusban jó sorokat mondani. DJ Krush munkásságát a lemezei alapján talán úgy lehet jellemezni, hogy csupa első osztályú, hibátlan lemeze van – meg van 1-2, ami még ezeknél is jobb.

DJ Krush gyakorlatilag a hip-hop műfajának összes keretébe belefér, a teljes spektrumot lefedi, és erre a szokásos minőséget szállító új album, a Tokyohum ékes bizonyíték. Az egyik végletet adja a Riko Dan közreműködésével teljes Warn Dem, meg az I Woke Up Feeling Fuzz, amiben MC Yallah a vendéghang, ezek akár egy diszkó-DJ populáris-lakossági hip-hop szettjének macsós részébe is simán beférnének, meg is emelnék a nívóját, a másik véglet meg mondjuk a Cryterra vagy a lemezt nyitó Childrift, mindkettő súlyos, technicista darab össze-vissza tört ütemekkel és ideges hangulattal. A két véglet között van minden: szépen és nyugalomban csordogáló downtempo (Side Flow), filmdrámába illő, misztikus zenei utazás (személyes kedvencem, a Nervegrid), és a pszichedelia sem marad el (Asphalt Lament).

Még van kereken 4 hónap az októberi Krush-szeánszig, és addig nemcsak az elmúlt évtizedeket tudjuk átismétleni, hanem az új albumot is rendesen és alaposan fel tudjuk dolgozni. És aztán találkozunk az Akváriumban október 24-én este DJ Krush budapesti fellépésén. A további részletekről, például a jegyekről ITT olvashattok.

További cikkek a rovatban: