POP EYE

MAGAZIN

POP EYE
MAGAZIN

2026. június 26, péntek

Nick Cave megosztott egy AI-klipet a Tupelo 40. évfordulója alkalmából – miközben ő a mesterséges intelligencia egyik legnagyobb kritikusa

Szerző:
2025-07-29

40 éve jelent meg a Nick Cave & the Bad Seeds egyik kulcsdala, a Tupelo, Andrew Dominik filmrendező (és Nick Cave jó barátja) pedig archív felvételek felhasználásával, valamint a mesterséges intelligencia hathatós segítségével egy amolyan jubileumi új klipet készített hozzá, ami még az AI-jal felettébb kritikus Nick Cave-nek is annyira tetszett, hogy megosztotta azt a rajongókkal is.

A Tupelo egy Bad Seeds-koncerten, egy Bad Seeds-válogatáson vagy bármilyen, a Bad Seedsszel kapcsolatos ügyletben olyan kötelező elem, mint a nyárban a napsütés. Ahogy napsütés nélkül nincs nyár, úgy a Tupelo hiányában sem értelmezhető teljesen a Nick Cave vezette Bad Seeds. Ezzel vitába lehet szállni, csak nem érdemes, már csak azért sem, mert ez nem a mi véleményünk, hanem egy evidencia, amit minden rendes Nick Cave rajongó tud, és épp ezért meg sem kérdőjelez.

A Tupelo épp azon a napon jelent meg, amikor ezt a cikket írom, július 29-én, csak hát kereken 40 évvel korábban, 1985-ben. Ez volt a második Bad Seeds-album, a The Firstborn Is Dead egyetlen kislemezdala, és a második, kislemezen is megjelent Bad Seeds szám. Aminek egyébként már a szerzőtriója is hátborzongató, nemcsak maga a szám: Nick Cave Mick Harvey-val és Barry Adamsonnal közösen jegyzi a dalt, ami Elvis Presley születéséről szól, ami a Mississippi állambeli Tupelo városában történt 1935. január 8-án. A számnak persze van eredeti klipje is:

Nick Cave régi barátja, Andrew Dominik ausztrál filmrendező, akinek két mozijához is (The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford és Blonde) Cave meg Warren Ellis készített kísérőzenét, és aki két Nick Cave doksit is rendezett (One More Time with Feeling 2016-ban és This Much I Know to Be True 2022-ben), úgy gondolta, egyszerre meglepi és meg is tréfálja barátját. Egy rakás régi fotót és archív felvételeket felhasználva új klipet készített a Tupelónak, amihez a mesterséges intelligenciát hívta segítségül, aminek „tevékenységét” Nick Cave korábban többször is éles hangon kritizálta. Majd miután elkészült, Dominik elküldte a klipet a zenésznek, akinek viszont annyira megtetszett a friss anyag, hogy megosztotta azt rajongóival, a zenekar YouTube-csatornájára is kitette a klipet.

Amikor a rajongók arról faggatták Nick Cave-et, hogy miért osztotta meg Dominik videóját, hogy akkor ez most azt jelenti-e, hogy megváltozott a véleménye a mesterséges intelligencia kapcsán, akkor a zenész világossá tette: alapvetően nem változott meg a véleménye, csak enyhült némileg az eddigi szigor. Dominik szürreális klipje azért tetszett neki, mert az AI segítségével életre keltett fotókból szőtt film elmélyíti a dal üzenetét, kitágítja az értelmezés határait, a végeredmény pedig lélekkel teli, megindító és gondolatébresztő. Az különösen hátborzongató volt a számára, hogy látta Elvist újból életre kelni, ami olyan volt, mint a feltámadás, pláne, hogy a keresztre feszítés képével indul a videó, illetve hogy a keresztrefeszítés és a feltámadás kettőse következetesen végigvonul a teljes filmen. Azt pedig belátja, a mesterséges intelligencia használatából valami jó is kisülhet, válhat belőle pozitív művészi eszköz. De azért az aggályai is megmaradtak.

További cikkek a rovatban: